Our Governing Body

The key role of the Governors is to support the school as critical friends, providing a strategic overview and ensuring accountability. They are unpaid volunteers who represent the community the school serves.  As a Voluntary Controlled C of E school 3 of the governors are Foundation governors.

If you wish to contact the governors all communication should be addressed to Mrs Annie Holmes, the clerk, via the school office.

Please see below for the details of our current governing body.

Governors Overview Download (Word Document)

Governor

Name

Category

Appointed by

 

Term of office expires

FGB attendance 2015/16

Committees

Positions of responsibility

Business interests

Mr Mark Icke

Co-opted

Governing Body

January 2019

2/4

Learning and Development, strategy, resources.

Chair of Governing Body

none

Mr Mike Andrews

LEA

LEA

June 2020

Resigned

4/4

resources

Vice Chair

none

Mr James Mc Auley

Co-opted

Governing Body

January 2019

4/4

Learning and Development

Vice Chair

Chair of Learning and development

none

Dr Clare Meehan

LEA

LEA

May 2017

 

Learning and Development

 

none

Mr Peter Paul

Foundation

Diocesan Board

May 2021

4/4

Resources

Chair of resources

none

Mrs Cheryl Pearce

Foundation

PCC

February

2021

2/4

Learning and Development

 

none

Mrs Heather Kemp

Staff

  

4/4

Learning and Development, strategy, resources.

Headteacher

none

Miss Sarah Kent

Staff

Staff

October 2020

4/4

Learning and Development

 

none

Mother

Karen

Goody

Diocesan

Diocesan Board

Ex officio

New Jan 2017

Learning and Development

 

none

Mrs Rebecca

Shingleton

Parent

Parents

July 2020

 

Learning and Development

 

none

Mr Steve McManus

Parent

Parents

July 2020

 

Resources

 

Managing director of Coastal data systems

Mrs Sharon Taylor

Co-opted

Governing Body

January 2019

4/4

Resources

 

none

Dr Ross Mac Rae

Parent

Parent

July 2016

Term completed

 

Learning and Development, strategy, resources.

Chair of Governing Body

none

Mr Alistair Milne

 Parent

Parent

July 2016

Term completed

 

Resources, strategy

Vice chair

Chair of strategy

none

Jim Rosenthal

  

Resigned

    

Access the Governors shared area here!